Tento obchod používá cookies a další technologie ke zlepšení služeb těchto stránek. Setrváním na stránkách s tím vyjadřujete souhlas.

Více informací

Len je rostlinné vlákno, pěstované bez hnojiv a pesticidů (dodavatel vlákna pro moje vzory https://www.safilin.fr je členem spolku Masters of linen http://news.europeanflax.com/celc/30-membres-club-masters-of-linen/ ). Pokud použiji látky nebarvené, bez chemických úprav, pak problém není.

Barevna, ve které se barví lněná příze pro moje vzory - http://www.holzbecher.net/kompetence/holzbecher-barevna/se musí řídit normami OEKO - https://cs.wikipedia.org/wiki/Öko-Tex_Standard_100 a nesmí používat jedovaté látky. 

V případě mých látek je příze barvená na cívkách, pak se pere, suší v přadenech, znovu souká na jiné cívky a nakonec se z ní tká. Barva je prosáknutá do vlákna, neulpívá na povrchu, jako při tisku. Hotová tkanina znovu prochází úpravami – měkčením a protisrážlivou úpravou (obě probíhají mechanickým způsobem za působení vody a tepla). Chemickému měkčení se silikonem se u svých vzorů vyhýbám.

Pokud při běžném používání na látce ulpí nečistota organického původu, lze len vyvařit (s o něco větším rizikem sražení než při běžně doporučovaných 60 stupních). Pro praní se nesmí používat prací prášky, ale doporučuje se používat jádrové mýdlo (třeba zn. Jelen) https://www.mydlosjelenem.cz nebo gel.

Zdůražňuji “moje” látky, moje “lny", protože trh nabízí také lněné látky potištěné nebo barvené v kuse nebo dovezené z ciziny, kde barví třeba jinak…