Lněný rozhovor

U nás v Tereji jsme uvítaly novou kolekci lněných látek. Položily jsme jim několik otázek :)

Jakou jste měly cestu?
Nebyla moc pohodlná. Zabalili nás do igelitových folií a to nemá naše lněné vlákno rádo. Nemůže dýchat. Jsme rády, že jsme dorazily a jsme vybalené. Naštěstí jsme jely Toptransem a ne moc dlouho. Slyšely jsme, že některé lněné látky musí i letadlem nebo lodí, aby se dostaly k zákazníkovi. To my jsme  byly utkané v České republice.

Řekněte nám něco o sobě - jste opravdu stoprocentní? 
Ano, naše vlákno je pouze přírodní, bez jakýchkoli příměsí. 
Základní charakteristikou a poznávacím znakem nás, lněných tkanin, je nestejnoměrnost příze. Pololesklá (lýková) vlákna jsou sama o sobě hladká, obsahují málo vzduchu a dobře vedou teplo, proto působí na omak chladivě. Díky hladkému povrchu vlákna se méně špiníme, nečistoty zůstávají na povrchu a nevnikají dovnitř.

Jeden ze vzorů z naší kolekce: falešné (faux) uni, tvořené střídáním dvou barevných nití v útku - zde červéné a zelené, dává dojem odstínu na jaře pučících lístků.

A jaké jsou vaše silné stránky?
Jsme dlouhověké a stářím jsme stále příjemnější a přitom pevné. Zajišťujeme správnou termoregulaci organismu, laicky řečeno: v létě chladíme a odvádíme pot, v zimě hřejeme (vlna zahřeje víc, ale kouše). Máme antibakteriální vlastnosti, odolnost vůči plísním, pylům a prachu, takže i antialergické. Propouštíme vzduch, kůže může dýchat a má nás ráda i proto, že odvádíme velké množství vody – uvádí se 30% (pro srovnání bavlna odvádí 8%). Pro horké letní dny jsme ideální materiál na šaty či košile. Pololesk a "drobná" nepoddajnost vlákna nám dodává neodolatelný šarm. 

Proužky 4/4 v neutrální barevnosti černo-režné, univerzální vzor, který boduje při zařizování severským stylem.

Jaký je váš úkol tady v Tereji? A dál?
Přišly jsme podpořit a doplnit své větší kolegy z ateliéru Terej. Hlavně rodinu Kubů, to jsou naši příbuzní. A vzhledem k tomu, že ostatní pruhovaní kolegové (bavlnění) z ateliéru Terej jsou většinou také osobití a výrazní, můžeme je také doplnit.
Dokážeme nechat prostor všem pestrým a sytým bytovým akcentům jako jsou barevné polštáře, nádobí nebo květinova výzdoba tak, aby správně vynikly, a to díky barevné decentnosti, kterou zajišťuje režná osnova (režná barva lnu= šedohnědobéžová).

Lněné látky - Kuba (nahoře) a dva doplňkové vzory - proužky 2/2 žluto-režné a faux uni: na režné osnově se v útku střídají černá a žlutá.

Kolik vás vlastně je?
Hodně, podívejte se do rubriky metráž..., původně nás bylo šest čtyřčlenných rodin, čili 24, ale některé vzory tkalcovna dodala bohužel v hodně malém množství, takže se hned prodaly.

Lněné variace v růžové.

Čím se chcete v životě stát? Jaké pro to máte předpoklady?
Rády bychom byly užitečné:
a) jsme trvanlivé a pevné – rádi se staneme ložním prádlem a můžeme nabídnout i barevně sladěné prostěradlo. 

Len v posteli, co může být pro naši kůži lepšího? Vlákno obsahuje i 1,5% tuků a vosků, saje pot, je antibakteriíální, protiplísňové.

b) naše vlákna se špiní jen povrchově, odolávají kyselinám i zásadám (v přiměřeném množství), můžete nás prát až na 90°C – to nás předurčuje pro práci v kuchyni. Mohou se z nás stát ubrusy, naprony, prostírání a také zástěry. Např. ErmaBe z nás šije krásné „japonské“ aprons. Máme schopnost přijímat vodu, ale přitom odoláváme hnilobě, takže jsou z nás (hlavně z našich příbuzných, které mají větší gramáž) také výborné utěrky. Při žehlení umíme odolávat ze všech „normálních tkanin“ nejvíc (210°C), proto si nás dávali donedávna hospodyňky i jako potah na žehlící prkno (než přišel na svět Teflon). Ale pozor, jsme celulozové povahy, čili hořlavé! Lněné zástěry Basic od ErmaBe, polodetail, foto ErmaBe.

c) ti nejambicióznější z nás se chtějí stát závěsy. V protisvětle budou pyšně ukazovat své barvy s nepravidelnou strukturou a sem tam zatkaným pazdeřím. Budou bránit ostrému světlu, či pohledům zvenčí. Budou zútulňovat místnost a rušit echo dlouhých zvukových vln. A časem vyblednou...ale svou funkci budou plnit dál.

Vzor Kuba v protisvětle, struktura i barva vynikne.

d) ti komunikativní se budou hlásit k oděvářům a našeptávat jim, aby z nich ušili něco přímo na tělo. První naši našeptávači uspěli u Radky Balejové, její šaty můžete vidět také na Fléru, pod její značkou ErmaBe. Na další šaty se můžete těšit v galerii Original-móda od Jiřiny Pivoňkové. Liběna Rochová, plánuje z některých z nás exkluzívní kolekci pro jaro 2018.

Jak se vám líbí u nás v atelieru Terej?
Je to tu fajn, ale trochu těsno. Už se nemůžeme dočkat, až se budeme moct něčím stát a někomu sloužit.

Vyprávějte nám svůj příběh - odkud pocházíte, jak jste vznikaly? Jaké máte odtud vazby?
Vlákna, ze kterých jsme tkány, jsou hlavně z Francie, Nizozemí a Belgie, kde se v současné době pěstuje čtvrtina světové produkce lnu setého. Výroba příze a látek proběhla již v Čechách. Vazby jsou tedy: EU, středoevropské, krátké, pevné, žádná dlouhá flotáž. Vždyť plátnovou vazbou byl tkán kanafas odjakživa (někdy se jako ozdoba přidal proužek képru nebo atlasu).

V horkém letním dni je len ideální přímo na těle.

Zlí jazykové o vás tvrdí, že se strašně mačkáte. Jak to vidíte vy? Máte rády žehličku?
Ano mačkáme se rády :) ale to není chyba, ale náš styl…v současnosti úpravny stále vylepšují uživatelské vlastnosti lněných tkanin (hlavně ty určené pro oděv). Cílem není nemačkavost, ale naopak, aby se drobně mačkala látka všude. My máme úpravu právě takovou, oděvářskou, kterou nazývají Fine. Ta na nás činí více-méně pravidelně "zvlněné” bouličky, jako znáte trochu víc u krepu. Pokud si nás ale někdo vyžehlit chce, samozřejmě nás vyžehlí (po nakropení) do hladka. Vydržíme i tu nejvyšší teplotu (210°C), ale jak je žehlička z dohledu, zmačkáme se znova - přece si od ní nenecháme něco diktovat. Pro nás je úplně nejlepší, když nás vyvěsíte rovně a pokropíte, to se krásně zvlníme.

Perete se často?
Nemáme to často zapotřebí, jelikož odpuzujeme špínu. Máme rádi namáčení, voda nám prostě nevadí. Když nás namočíte před praním na hodinu, nebo i přes noc, udělá nám to dobře, naše vlákna se zregenerují. Ruční praní pro oděv je nejlepší, protože na šatech bývají i jiné materiály, které by při praní v pračce nemusely reagovat stejně jako my. Ostatní, ložní prádlo, závěsy apod. dávejte do pračky samostatně, nebo v přiměřeném množství, máme totiž rády volnost... Při praní preferujeme mýdlový gel nebo gel na běžné (bavlněné) prádlo. Nemáme rády prací prášky, ty v sobě obsahují přísady, které z nás dělají “tvrďáky”. Praním se lny hodně sráží (až 7%), ale u nás to neplatí. V úpravně jsme prošly sanforizací, čili protisrážlivou úpravou, takže po délce zůstáváme víceméně na stejné míře. Po útku, čili do šířky se po prvním praní srazíme o 4%. Na to zase už ale mysleli ve tkalcovně, takže nás utkali o to širší.
Nemáme rádi ždímání, ani sušení v sušičce. Nejlepší je nás rovně vyvěsit na šňůru, kde může voda odkapávat, na balkóně či na zahradě.

Charakter lněného plátna v protisvětle.

Jak se liši osobní setkání s vámi od dojmů z vaší webové prezentace?
Diametrálně odlišný. V osobním kontaktu jsme prostě okouzlující…stačí se podívat na stránku “hodnocení” na
fléru.

Děkujeme lnům za rozhovor a přejeme jim šťastnou cestu do vašich domácností :)
Veronika a Eva Jandíková

13.05.2017


Zpět